Calisthenics
90GündeDevr-iBody
Fiyatlar
Programlar
Beslenme
Hesaplamalar
Neredeyiz ?
Fiyatlar

1 RM Nedir Nasıl Hesaplanır ?

1 RM egzersiz sırasında maksimum kaldırabileceğiniz en yüksek ağırlıktır.

1 tekrar maksimum bireyin belirli bir egzersizde uygun formda yapabildiği en yüksek ağırlık veya direnç miktarıdır.

Böylece belirli bir egzersiz için 1RM’yi bildiğinizde, önceden belirlenen sayıda tekrar veya şiddete ulaşmak için gerekli olan kilo miktarını tahmin etmek mümkündür.

Antrenman programlarınızı düzenlerken kullanacağınız, hem tekrar sayısına bağlı olarak hem de vücudunuzun kaldırabileceği 1 RM’ye bağlı olarak gelişiminizi sağlayabilirsiniz.

Aslında basit bir matematik işlemiyle antrenman programlarınızda kullanabileceğiniz kendinize uygun ağırlıkları belirleyebilirsiniz.

Aktif insanlar, yüksek yoğunlukta performans gösterecek enerjiye sahip olmak veya uzun süre egzersiz yapmak için belirli miktarda karbonhidrata ihtiyaç duyar.

Örneğin bir kişi leg press antrenmanında, 100 kg ile tam bir tekrar yapıyorsa ve bu kişi, bir tekrarlamayı 1RM üzerinden %80’ni ile tekrar sayısını tamamlamak istiyor ise problem şöyle hesaplanmalıdır;

‘8 tekrar 100 * 80% = 80kg ‘

1RM Hesaplama

Aşağıdaki formüle kullandığınız ağırlığı ve bununla kaç tekrar yaptığınızı girerek 1RM, yani 1 tekrarda maksimum kaç kilo kaldıracağınızı bulabilirsiniz.

Ağırlık

Tekrar Sayısı

Sonuçlar

Vicdan Rahatlatıldı

18 yaşımdan 27 yaşıma kadar Fitness, Crossfit, Vücut geliştirme, Cimnastik, Futbol, Yüzme, Tenis, Atletizm in bazı branşları gibi bir çok alanda ikame ettim. 27 yaşımdan bu yana sürdürülebilir, bütüncül sağlıklı yaşama odaklı ilerliyorum. Şimdi 37 yaşımdayım. Fitcifitolur bir aktarımdır, Yaşam tarzıdır, Deneyimdir, daima güncellenen bir yoldur, Sağlıklı yaşam kültürüdür. Bu felsefeyi benimseyen herkes Fitcifitolur’dur.

90GündeDevr-iBody insan Kaynakları Biz Kimiz Bize Ulaş Kişisel Verilerin Korunması

Bizi Takip Edin

© Tüm Hakları YouPerson & Fitcifitolur Firmasına Saklıdır - Gizlilik Politikası
WhatSapp Destek WhatSapp Destek
Firmawebsite

KAPAT
X